
"Funkcjonalizacja preparatami biologicznie czynnymi mikro- i nanocząstek zawierających bor" - to tytuł wykładu, który przedstawi mgr Monika Lewańska Katedra Nauk Biomedycznych Instytut Chemii Ochrony Środowiska i Biotechnologii Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Jej opiekunem naukowym jest prof. dr hab. inż. Janusz Boratyński. Zainteresowani spotykają się 4 lipca w auli nr 1023 Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego (al. Armii Krajowej 13/15). Początek o godz. 11.00.
Streszczenie wykładu:
Podjęte badania służą rozwojowi metody funkcjonalizacji powierzchni cząstek zawierających bor aktywnymi biologiczne makrocząsteczkami (przeciwciała, neoglikokoniugaty, białka). Celem strategicznym badań jest poznanie właściwości biologicznych i fizycznych modyfikowanych nanocząstek w kontekście przyszłych badań wykorzystujących zjawisko wychwytu wolnych neutronów przez izotop boru (10) dedykowanych w przyszłości terapii borowo-neutronowej (Boron Neutron Capture Therapy - BNCT. Za sprawą akceleratorowych generatorów neutronów, z których pierwszy zainstalowano w Japonii w 2012 terapia BNCT zaczyna przeżywać intensywny rozwój. W naszych badaniach źródłem neutronów będzie reaktor jądrowy MARIA w Świerku. W tej chwili najważniejszym zagadnieniem do rozwiązania są badania nad kumulacją boru w tkankach docelowych.
Omawiane podejście traktuje o nadaniu cechy funkcjonalności biologicznej cząsteczce boru w wyniku wykorzystania pochodnych cyjanoakrylanowych, do których przyłączane są makrocząsteczki biologiczne. Podstawą procesu funkcjonalizacji jest formowanie polimerów na powierzchni cząstek boru z wykorzystaniem śladowych ilości wody jako katalizatora. Bazując na dodatku trójakrylanu trimetylopropanu i obecnych zanieczyszczeniach cyjanoaktylanu etylu, otrzymuje się warstwę polimeru zdolną do reakcji z grupami -SH obecnymi w różnych aktywnych biologicznie związkach wysoko- i niskocząsteczkowych. Chociaż podejście to jest dedykowane otrzymaniu nanocząstek boru w wykorzystaniu w terapii BNCT, istnieje szeroka możliwość zastosowania tej procedury do aktywowania różnego rodzaju nanocząstek w celach terapeutycznych, diagnostycznych i zagadnieniach biotechnologicznych. (Monika Lewańska)