Uczelnia w gronie Uniwersytetów Europejskich!


Sojusz COLOURS, którego członkiem jest Uniwersytet, uzyskał status Uniwersytetu Europejskiego. Będzie współrealizował projekt w ramach konsorcjum o akronimie COLOURS.

- Dołączamy do nielicznego grona polskich Uczelni, które mogą szczycić się statusem Uniwersytetu Europejskiego – mówiła podczas konferencji prasowej JM Rektor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. Liczę, że zaszczytne miano przyczyni się do budowy jeszcze większego prestiżu wokół naszego ośrodka akademickiego, a także spowoduje, że Uniwersytet będzie jeszcze chętniej wybierany jako miejsce studiów przez kandydatów z innych państw europejskich.

O szczegółach związanych z uzyskaniem wyjątkowego statusu poinformował Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Janusz Kapuśniak, inicjator przystąpienia UJD do konsorcjum oraz przewodniczący zespołu pracowników Uczelni przygotowujących wniosek o uzyskanie statusu EU.

- European University Alliance COLOURS (COLlaborative innOvative sUstainable Regional univerSities) zrzesza 9 uniwersytetów z ok. 126 000 studentami i 12 300 pracownikami w Chorwacji, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Szwecji, Macedonii Północnej i na Łotwie – tłumaczy prof. dr hab. Janusz Kapuśniak. - Do instytucji dołącza 55 Partnerów Stowarzyszonych, którzy będą działać jako współpracownicy i multiplikatorzy w regionalnych ekosystemach innowacji COLORS, łączy otwarte innowacje, nauczanie oparte na wyzwaniach i badania ukierunkowane na oddziaływaniach z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami.

Projekt przewiduje innowacje społeczne i technologiczne, które będą miały wpływ na ponad 21 milionów obywateli. Wszystkie uniwersytety będące członkami sojuszu COLOURS są regionalnymi motorami innowacji, które łączy głębokie zaangażowanie w:
a) wspieranie głębokiej transformacji instytucji akademickich, poprzez wprowadzenie bardziej barwnej definicji doskonałości akademickiej,
b) wzmacnianie zrównoważonego i partycypacyjnego rozwoju regionalnego w całej Europie,
c) przyczynianie się do potrójnej transformacji europejskich regionów: ekologicznej, cyfrowej i społecznej.

63 innowacyjne CoLab będą aktywnie angażować ponad 3000 studentów i interesariuszy. 27 studenckich Hackathonów będzie sprzyjać współtworzeniu. 10 wydarzeń IMAGINE i 90 otwartych projektów stażowych włączy oparte na wyzwaniach badania i edukację do istniejących programów nauczania. 27 seminariów opartych na wyzwaniach zapewni wszystkim studentów multidsycyplinarne doświadczenia edukacyjne. Co najmniej 10 programów podwójnego dyplomu, 3 wspólne stopnie naukowe, 36 badań terenowych, 8 szkół letnich i cyfrowy CoHub znacznie zwiększą spektrum edukacji uczenia się w ramach i poza Sojuszem. W wielojęzycznych wydarzeniach weźmie udział 70 000 studentów i pracowników. Obejmie 36 sesji szkolnych opartych na wyzwaniach ponad 1000 uczniów. 108 wydarzeń zaangażowania publicznego dotrze do ponad 1,5 miliona obywateli.

Hackathony to jeden z najciekawszych formatów eventowych na rynku. W największym uproszczeniu polegają na zaproszeniu do wspólnego poszukiwania rozwiązań do konkretnych wyzwań i problemów nakreślonych przez organizatora hackathonu. Po jednej stronie jest firma, instytucja lub organizacja, po drugiej uczestnicy reprezentujący najróżniejsze branże, wiedzę ekspercką i doświadczenia zawodowe (nierzadko z całego świata). Można wśród nich znaleźć programistów, informatyków, analityków, badaczy, matematyków, osoby zajmujące się analizą danych statystycznych, Big Data, sztuczną inteligencją czy uczeniem maszynowym.

Projekt rozpocznie się w styczniu 2024 roku i potrwa 48 miesięcy. Więcej informacji można znaleźć na stronie.

Zdjęcia